Aktualności | Ważna wystawa w parku Chopina otwarta

Ważna wystawa w parku Chopina otwarta

Ważna wystawa w parku Chopina otwarta

Opublikowane: 12.12.2016 / Sekcja: Miasto  Nauka  Kultura 

9 grudnia w parku Chopina otwarto wystawę na temat wspólnej historii Polski i Węgier. Wydarzenie upamiętnia 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca i powstania na Węgrzech.


fot. P. Młynek / UM Gliwice

Rok 1956 posłużył autorom wystawy „1956. Polska – Węgry. Historia i pamięć” do skonstruowania narracji, która akcentuje trzy aspekty: uniwersalną wartość wolności, opór Polaków i Węgrów wobec ustroju komunistycznego i solidarność między tymi narodami.


fot. P. Młynek / UM Gliwice

Plenerową wystawę otworzył dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zaznaczył, że ekspozycja jest efektem współpracy polsko-węgierskiej – poza IPN i Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie, wziął w niej udział także węgierski Komitet Pamięci Narodowej. Plansze są prezentowane w obu tych państwach. – Po raz pierwszy udało się zebrać dokumentację z Polski i Węgier. Przypominamy niezwykle ważne wydarzenia z 1956 roku. Kiedy obok pomnika Józefa Bema w Budapeszcie studenci zwołali manifestację, dała ona impuls całemu powstaniu antykomunistycznemu na Węgrzech – mówił dyrektor Sznajder.


fot. P. Młynek / UM Gliwice

W uroczystym otwarciu wziął udział również Krystian Tomala, zastępca prezydenta Gliwic. Przypomniał o tym, że nasze miasto z Węgrami wiele łączy – również wydarzenia z 1956 roku. – Po krwawym stłumieniu protestów na Węgrzech 11 grudnia 1956 roku w Gliwicach zorganizowano niemy marsz będący wyrazem solidarności z powstańcami węgierskimi. W milczącym pochodzie wzięło udział blisko 5 tys. osób. Chciałbym, aby dzisiejsza uroczystość, odbywająca się niemal w 60. rocznicę tego wydarzenia, była okazją do uczczenia gliwiczan, którzy wówczas odważnie zademonstrowali poparcie dla węgierskiego zrywu wolnościowego. Pamięć o rewolucji węgierskiej z 1956 r. jest w Gliwicach pielęgnowana. Dzięki staraniom samorządu miasta w 2013 roku na Rynku została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona marszowi poparcia dla powstańców węgierskich. W tym roku wydarzenia na Węgrzech uczczono poprzez cykl działań edukacyjnych, skierowany do uczniów gliwickich szkół i przedszkoli. Warto też pamiętać, że nasze dwa narody łączą nie tylko dramatyczne wydarzenia historyczne. Współczesnym wyrazem solidarności polsko-węgierskiej na szczeblu lokalnym jest dobrze rozwijająca się współpraca z Gliwic z węgierskim miastem Salgótarján – mówił prezydent Tomala.

Czy wiesz, że...

30 października, tylko w ciągu jednego dnia, studenci Politechniki Śląskiej oddali 20 litrów krwi, która została niezwłocznie przetransportowana na Węgry. Środowisko gliwickich żaków bardzo mocno zaangażowało się w pomoc na rzecz powstańców.

Polak, Węgier, dwa bratanki – warto wybrać się na wystawę i dowiedzieć, na czym to przysłowiowe braterstwo polega. Ekspozycję można oglądać do 30 grudnia.

(mm)