Aktualności | Gliwice RAZEM

Gliwice RAZEM

Gliwice RAZEM

Opublikowane: 07.12.2016 / Sekcja: Miasto 

Wielkie i małe rzeczy warto robić razem! Szczególnie w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. W Gliwicach obchodziliśmy go podwójnie – 3 i 5 grudnia.

Główne imprezy Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych pod patronatem prezydenta Gliwic toczyły się 5 grudnia w kinie Amok. Najpierw wspólnie oklaskiwaliśmy uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka, którzy wystąpili na deskach Sceny Bajka w spektaklu Teatru „A”.

Później nuciliśmy wokalizy z ekspresyjnym Januszem Radkiem, cenionym artystą teatrów muzycznych.

Po zamknięciu części oficjalnej śmialiśmy się przy obsypanym nagrodami francuskim komediodramacie „Nietykalni”.

Najwięcej powodów do radości miała jednak Paulina, niepełnosprawna maturzystka z „Korczaka”. Na jej rzecz kwestowali dwa dni wcześniej (3 grudnia) zaproszeni do gliwickiego CH FORUM zawodnicy Reprezentacji Artystów Polskich: tancerz Rafał Maserak, były bramkarz polskiej reprezentacji Radosław Majdan, aktor Przemysław Cypryański oraz showman i satyryk Bilguun „Bill” Ariunbaatar.

Dzięki hojności gliwiczan marzenie Pauliny powinno się ziścić – dziewczyna pragnie powtórzyć ubiegłoroczny kurs jazdy na monoski (nartach dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich).

Razem – nie tylko hasło, lecz skuteczne działania

O tym, w jaki sposób miasto pomaga osobom niepełnosprawnym, wspominał podczas oficjalnej gali MDON Krystian Tomala, zastępca prezydenta Gliwic. – Miasto podejmuje różnorodne działania, których celem jest wyrównanie szans i umożliwienie osobom niepełnosprawnym pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym. Na szczególne podkreślenie zasługują trzy przedsięwzięcia. Latem uruchomiliśmy w Gliwicach program Asystent Osoby Niepełnosprawnej. Polega on na tym, że specjalni opiekunowie (asystenci) pomagają niepełnosprawnym gliwiczanom przemieszczać się, dojeżdżać do pracy, towarzyszą im w różnych zajęciach. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie i dyskretna pomoc. Pozostają w gotowości 7 dni w tygodniu. Ich usługi są bezpłatne, a jednorazowa pomoc jest nie dłuższa niż 3 godziny – przypomniał Krystian Tomala.

Drugie przedsięwzięcie miasta to udźwiękowienie najważniejszych punktów na terenie Gliwic, znacząco ułatwiające dostęp do nich osobom niewidomym. – Najważniejszym jednak projektem, wdrożonym na przełomie 2015 i 2016 roku, było uruchomienie przez miasto Zakładu Aktywności Zawodowej przy Zespole Szkół im. Janusza Korczaka. To pierwsze tego typu miejsce w Gliwicach, które pomaga osobom z dysfunkcjami zdobyć doświadczenie i zapewnić dobry start na rynku pracy – uznał zastępca prezydenta miasta.

(fot. Z. Daniec)