Aktualności | Imienia… Cichociemnych

Imienia… Cichociemnych

Imienia… Cichociemnych

Opublikowane: 28.03.2017 / Sekcja: Miasto 

Od pół roku Cichociemni – komandosi AK z czasów II wojny światowej – mają w Gliwicach swój pomnik. Już wkrótce bohaterscy spadochroniarze będą również patronować Technikum nr 8 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych (ul. Sikorskiego 132). Zadecydują o tym w czwartek gliwiccy radni.

Z wnioskiem o nadanie szkole imienia Cichociemnych wyszła rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski ZSE-T. W Technikum nr 8 działają bowiem od półtora roku klasy mundurowe o profilu policyjnym i wojskowym, objęte patronatem Komendy Miejskiej Policji i 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach. Ich uczniowie mają dwie ścieżki do wyboru – zostać technikiem ekonomistą ze specjalnością policyjno-prawną (klasa o profilu policyjnym) lub technikiem logistykiem ze specjalnością wojskową (klasa o profilu wojskowym). Szkoła proponuje im m.in. zajęcia z techniki i taktyki interwencji służb mundurowych, ratownictwa medycznego, prawa czy logistyki wojskowej, prowadzone przez policjantów i zawodowych żołnierzy, a także skoki spadochronowe i przygotowanie do testów kwalifikacyjnych do pracy w policji i w wojsku.

Klasy mundurowe w ZSE-T, fot. archiwum szkoły

Ustanowienie Cichociemnych oficjalnymi patronami Technikum nr 8 to hołd złożony żołnierskiej odwadze, poświęceniu i bezgranicznej miłości do ojczyzny. – Społeczność szkolna uznała również, że nadanie Technikum nr 8 imienia Cichociemnych będzie bardzo pomocne w procesie wychowania młodego pokolenia i zgodne z propagowanymi w szkole wartościami. Postawa bohatersko walczących spadochroniarzy Armii Krajowej stanowi wzór do naśladowania dla uczniów, w tym adeptów klas mundurowych funkcjonujących w ZSE-T. Przypisywany Cichociemnym profesjonalizm, perfekcyjne przygotowanie do powierzonych zadań, sprawność fizyczna, a przede wszystkim determinacja w dążeniu do celu i gotowość poświęcenia się dla ojczyzny to pozytywny przykład postawy życiowej – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Przypomnijmy, że 26 października ub.r. przy kościele garnizonowym pw. św. Barbary odsłonięto pomnik „Gliwiccy Cichociemni”. W uroczystości wziął udział m.in. kapitan Aleksander Tarnawski (rocznik 1921), ostatni z 316 cichociemnych AK. Na monumencie wyryto nazwiska gliwickich bohaterów: Aleksandra Tarnawskiego oraz Edwarda Kiwera pseud. „Biegaj” (1919–1987), Bolesława Polończyka pseud. „Kryształ” (1906–1996), Leszka Ratajskiego pseud. „Żal” (1907–1975), Bogusława Wolniaka pseud. „Mięta” (1907–1986) i Antoniego Żychiewicza pseud. „Przerwa” (1919–2005).

fot. P. Młynek / archiwum UM w Gliwicach