Aktualności | Jadą z Czarnobylem do Cannes!

Jadą z Czarnobylem do Cannes!

Jadą z Czarnobylem do Cannes!

Opublikowane: 21.10.2016 / Sekcja: Miasto 

Chernobyl VR Project, autorstwa gliwickiej firmy The Farm 51 został nagrodzony na festiwalu Filmteractive organizowanym przez Łódzką Szkołę Filmową.

To wielkie wyróżnienie, zwłaszcza że pokłosiem sukcesu jest zaproszenie gliwiczan do Cannes.

Nowością tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez łódzką „filmówkę” była kategoria wirtualna rzeczywistość jako sposób nowej prezentacji projekcji. Z Chernobyl VR Project rywalizowało 7 aplikacji nadesłanych z całego świata. Najciekawszy okazał się projekt The Farm 51.

Dostrzegamy duży potencjał w łączeniu wirtualnej rzeczywistości z językiem filmu. Zostaliśmy docenieni, ponieważ stworzyliśmy wierną kreację rzeczywistości – odbiorcy aplikacji przenoszą się do zakażonej strefy  przedstawionej w skali 1:1. Ponadto część zysków z projektu przeznaczamy na ofiary katastrofy czarnożylskiej – powiedział „MSI – Gliwice” Łukasz Mach, dyrektor ds. PR i marketingu The Farm 51, który obecnie prezentuje aplikację Chernobyl na targach Poznań Game Arena, największej tego typu imprezy w Europie Środkowej.

Prestiżowe wyróżnienie na łódzkim festiwalu zdaje się być dla gliwickich twórców wirtualnej rzeczywistości dopiero początkiem pasma sukcesów – w maju wezmą udział w Festiwal de Cannes, podczas którego zaprezentują zwycięską aplikację.

Chernobyl VR Project to wirtualna podróż do Prypeci i Czarnobyla, gdzie w 1986 r. doszło do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej. To połączenie gry komputerowej z interaktywnym filmem dokumentalnym opisującym katastrofę i miejsca skażonej strefy. Wirtualna podróż na niedostępne tereny będzie możliwa dzięki aplikacji wykorzystującej m.in. zaawansowane skanowanie 3D, zdjęcia sferyczne, filmy stereoskopowe i autorską technologię rozszerzonej rzeczywistości, którą stworzyli informatycy z Reality 51, dedykowanego zespołu działającego w ramach The Farm 51. Podczas wyjazdu do Prypeci i Czarnobyla producenci wykonali 100 tys. zdjęć, z których powstał trójwymiarowy model terenu. (mf)