Aktualności | Lekarze z Gliwic najlepsi!

Lekarze z Gliwic najlepsi!

Lekarze z Gliwic najlepsi!

Opublikowane: 18.01.2017 / Sekcja: Miasto 

Prof. Adam Maciejewski z Instytutu Onkologii w Gliwicach został nagrodzony za wybitne osiągnięcia.

Przeszczep narządów szyi przeprowadzony przez zespół prof. Maciejewskiego został uznany za najlepszy z 300 prac zgłoszonych przez specjalistów z całego świata i uzyskała tytuł „Best Case”.

Wyróżnienie profesor Maciejewski otrzymał za przeprowadzony w 2015 r. pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyi obejmujący krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, strukturami mięśniowymi oraz powłoką skórną przedniej ściany szyi. Przeprowadzoną transplantację uznano za najlepszy przypadek w dziedzinie chirurgii mikronaczyniowej w 2016 roku. Nagrodę przyznało Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej, zrzeszające ponad 500 najlepszych światowych specjalistów z dziedziny chirurgii. Praca zgłoszona przez prof. Adama Maciejewskiego i dr hab. Łukasza Krakowczyka, jedynych w Polsce czynnych członków American Society for Reconstructive Microsurgery, uzyskała 93% głosów i nagrodę w kategorii Best Case. W ubiegłych latach 3 prezentacje zespołu zostały włączone do konkursu Best Reconstruction of the Year ogłoszonego przez ASRM, zajmując kolejno trzecie, drugie oraz pierwsze miejsce.

Profesor Adam Maciejewski w Instytucie Onkologii w Gliwicach kieruje zespołem Kliniki Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej. W maju 2013 zespół pod jego kierownictwem dokonał pierwszej w Polsce operacji przeszczepienia twarzy. Była to pierwsza na świecie tego typu operacja ratująca życie pacjenta. Drugiego, tym razem planowanego przeszczepu zespół dokonał w grudniu 2013 r. W kwietniu 2015 r. jego zespół przeprowadził pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyi. Za swoją działalność na rzecz rozwoju transplantologii i medycyny, w 2014 r. profesor Adam Maciejewski został odznaczony przez prezydenta Polski Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. (mf)

 /Fot. materiały IO w Gliwicach/