Aktualności | Modernizacja na finiszu. Niebawem otwarcie!

Modernizacja na finiszu. Niebawem otwarcie!

Modernizacja na finiszu. Niebawem otwarcie!

Opublikowane: 07.12.2016 / Sekcja: Miasto 

Zakończyła się przebudowa dworca kolejowego. Była to największa inwestycja od czasu jego budowy w latach 20. XX wieku. Budynek został gruntownie wyremontowany, a cały kompleks zyskał nowoczesną oprawę.


fot. Mosquidron - foto i video z lotu komara

Nic dziwnego – Gliwice są ważnym węzłem kolejowym, który obsługuje ruch międzynarodowy, krajowy i regionalny. Uroczyste otwarcie stacji zaplanowano na 14 grudnia.


fot. Mosquidron - foto i video z lotu komara

Kategoria premium, do której należy dworzec w Gliwicach, to najwyższa klasa stacji stworzona przez PKP. W całej Polsce jest tylko kilkanaście tego typu obiektów. Gliwicki dworzec to miejsce, w którym efektownie połączono zabytkową architekturę z nowoczesnymi rozwiązaniami skrojonymi na miarę podróżnych XXI wieku. Poza sprawną obsługą połączeń kolejowych, dworzec będzie pełnił także funkcję biurowo-usługową.


Na zdjęciu: Pendolino (fot. Mosquidron - foto i video z lotu komara)

Elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi została wyremontowana, a walory estetyczne bryły podkreśla iluminacja. Renowacja objęła także mozaikę w holu głównym i drewniane sufity. Perony zostały gruntownie przebudowane – wykonano nową nawierzchnię, tunele i spektakularną konstrukcję zadaszenia. W obrębie stacji wymieniono także tory. Pod nimi zamontowano maty wibroizolacyjne, co zmniejszyło poziom drgań i hałasu stacji. Dwa hole – główny i mniejszy, tak zwany autobusowy – połączono specjalnym korytarzem, co usprawniło przemieszczanie się podróżnych. Pojawiły się nowe, elektroniczne pragotrony, czyli tablice odjazdów i przyjazdów.


fot. Mosquidron - foto i video z lotu komara

W budynku zniesiono także bariery architektoniczne, dzięki czemu osoby niepełnosprawne poruszają się po stacji dużo łatwiej. Zamontowano ruchome schody i windy, które dodatkowo służą także osobom starszym i matkom z dziećmi. Obniżono część okienek kasowych i przystosowano toalety. Wymieniono system informacji głosowej, a zastosowane pętle indukcyjne umożliwiają pasażerom niedosłyszącym zrozumienie komunikatu. Z myślą o podróżnych słabowidzących w posadzce umieszczono linie prowadzące z polami uwagi. Na terenie obiektu wprowadzono również oznaczenia w języku Braille’a.


fot. Mosquidron - foto i video z lotu komara

Inwestycja PKP SA i PKP PLK SA kosztowała około 156 mln złotych. Efekt podróżni oglądają już od jakiegoś czasu, a uroczyste zakończenie inwestycji zostało zaplanowane na 14 grudnia. Wezmą w nim udział inwestorzy i przedstawiciele władz miejskich.


fot. I. Jasnowska / UM Gliwice

Przy okazji kompleksowej przebudowy dworca Urząd Miejski w Gliwicach zlecił także remont należącego do miasta fragmentu tunelu umożliwiającego przejście pod dworcem do ul. Tarnogórskiej. Tunel został wyczyszczony, naprawione zostały tynki i oświetlenie, poprawiono izolację przeciwwilgociową. Nad rampą wymienione zostały panele poliwęglanowe w zadaszeniu. Ściany i posadzki zostały pokryte powłoką antygraffiti.

(mm)