Miasto Gliwice - Przyszłość jest tu

25 lat samorządności

-A +A

Po prostu WARTO!

Jak bardzo GLIWICKI BUDŻET OBYWATELSKI będzie  obywatelski, zależy głównie od nas. Jeśli weźmiemy aktywny udział w zgłaszaniu propozycji, a następnie w głosowaniu, przynajmniej jedno zadanie w każdym z 21 gliwickich osiedli zostanie zrealizowane w przyszłym roku.

Parking, plac zabaw, chodnik, a może zajęcia dla seniorów? Z budżetu obywatelskiego może zostać sfinansowanych co najmniej 21 pomysłów. Do rozdysponowania jest kwota 4,5 mln zł.

Budżet obywatelski to bardzo dobry sposób, by świadomie, oddolnie zmieniać oblicze gliwickich osiedli według potrzeb mieszkańców. Jak zainicjować zmianę? Warto przedyskutować z sąsiadami, co w najbliższym otoczeniu jest najważniejsze. Pamiętajmy, że istotą dobrego pomysłu jest każda przemyślana pozytywna zmiana wychodząca naprzeciw potrzebom mieszkańców. Dla niej z łatwością znajdzie się poparcie. Skupmy więc wokół inicjatywy jak największe grono sąsiadów, opiszmy ten pomysł we wniosku i złóżmy go do 24 lutego w Urzędzie Miejskim. Szczegółowa prezentacja „JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK?” pokazująca, jak poprawnie go przygotować i złożyć w siedzibach UM, dostępna jest na stronie www.gliwice.eu pod hasłem „GLIWICKI BUDŻET OBYWATELSKI”.

Weźmy sprawy w swoje ręce!

Wyobraźmy sobie przez chwilę dwie osoby mieszkające pod jednym dachem. Obie pracują, obie zarabiają, obie też ponoszą koszty funkcjonowania w jednym domu. Sytuacja jest dość prosta: jeżeli trzeba wymienić pralkę, bo ta zepsuła się po latach, to taka pralka staje się zadaniem, pozycją w domowym budżecie. Gdy jest możliwość, pralkę się kupuje i jest się zadowolonym z poprawy jakości życia. Nabierzmy teraz dystansu. Obie osoby mieszkają nie tylko w mieszkaniu – to mieszkanie jest częścią osiedla, a osiedle częścią miasta. Podobnie jak wymienia się zepsutą pralkę, można naprawić lub wymienić nawierzchnię na drodze dojazdowej, zaaranżować plac zabaw na skwerze zieleni bądź stworzyć taki skwer, jeżeli go nie ma. Miasto to także nasz dom, trochę „większe” mieszkanie. Na tym właśnie polega największa zaleta budżetu obywatelskiego – pozwala nam planować zarówno zakupy, jak i zmiany w naszej własnej przestrzeni.

Przygodę z budżetem obywatelskim zaczęliśmy od sondażu internetowego w 2013 roku. Do tej pory w różnych częściach Gliwic udało się zrealizować 33 przedsięwzięcia.

Były wśród nich głównie place zabaw dla dzieci, siłownie na świeżym powietrzu, remonty ulic i chodników, kursy samoobrony dla kobiet, a nawet zakupy specjalistycznego sprzętu dla wskazanych przez mieszkańców jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. (fot. Z. Daniec)

W ubiegłym roku na terenie naszego miasta zrealizowano 5 zadań wybranych w głosowaniu w 2015 r. (jeszcze według starszej procedury GBO) – siłownię „pod chmurką” w Starych Gliwicach, uporządkowanie terenów zielonych w Łabędach, remont dwóch ulic (Łabędy i Bojków) oraz montaż monitoringu na os. Baildona.

Tam siłowni jeszcze nie było

Miejsce do ćwiczeń na świeżym powietrzu w Starych Gliwicach zdobyło największe poparcie mieszkańców (1085 głosów „za”) podczas głosowania nad budżetem obywatelskim na 2016 rok. Siłownia była pożądana, bo na terenie osiedla mieszka wiele osób, które aktywnie spędzają wolny czas – o różnych porach spacerują, biegają, uprawiają nordic walking. Za realizację tego zadania (o wartości mniej więcej 50 tys. zł) odpowiadał Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Siłownia wyposażona w najpopularniejsze urządzenia do treningów na świeżym powietrzu nie tylko integruje mieszkańców. Przydaje się wielbicielom street workoutu w każdym wieku oraz opiekunom dzieci bawiących się na sąsiednim, nowym boisku przy ul. Sadowej. Można tam poćwiczyć, nie tracąc dziecka z pola widzenia. (fot. Z. Daniec)

Zadbano o zieleń i ulice

W Łabędach w minionym roku zrealizowano dwa zadania remontowe wybrane w 2015 r. Dzięki uporządkowaniu terenów zielonych wzdłuż ul. Wolności, pomiędzy ul. Marksa i Partyzantów (644 głosy „za”), poprawiła się estetyka i funkcjonalność swoistego centrum dzielnicy. Ten rejon Łabęd jest bowiem często odwiedzany przez mieszkańców – są tam liczne domy, sklepy, punkty usługowe, wiele firm ma tam swoje siedziby. Co zrobiono? Odświeżono trawniki, posadzono żywopłot, położono nowy chodnik, wybudowano też nowe miejsca postojowe. Odremontowano też nawierzchnię ul. 22 Lipca (195 głosów „za”), uwzględniając też chodniki i miejsca parkingowe. Obydwiema realizacjami na łączna kwotę 800 tys. zł zajął się Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Tę drogę trzeba było utwardzić

Grząska, gruntowa droga, jaką do ubiegłego roku była ul. Warzywna od skrzyżowania z ul. św. Brata Alberta, nie ułatwiała życia mieszkańcom Bojkowa. Nie zachęcała ani do jazdy, ani do spacerów. Za jej fachowym utwardzeniem opowiedziało się w głosowaniu w 2015 r. 725 gliwiczan. Zadanie o wartości ok. 300 tys. zł zrealizował gliwicki ZDM. Obecnie ulicą Warzywną można dojechać do i z centrum miasta. Mieszkańcy dojeżdżają nią również do ul. Rybnickiej.(fot. Z. Daniec)

W ostatnim głosowaniu nad budżetem obywatelskim (2016 r.) 14 921 głosów mieszkańców zostało rozdzielonych pomiędzy 56 z 82 proponowanych zadań.

Do realizacji wybrano m.in. nowe parkingi, wybieg dla psów, place zabaw, kolejne siłownie na świeżym powietrzu, boisko, stoły do tenisa, kącik relaksu, połączenia ulic, wiatę czy tablice edukacyjne. To nie wszystko! W parku Chrobrego powstanie teren do gry w bule oraz w disc golfa – dyscypliny, która cieszy się coraz większą popularnością na świecie.

Na liście zadań budżetu obywatelskiego do realizacji w 2017 r. znalazły się również ciekawe zajęcia, kursy i warsztaty, takie jak samoobrona dla kobiet, aqua aerobik, fitness, nordic walking, siłownia, zajęcia zdrowotne dla seniorów, bezpłatne zajęcia sportowe dla najmłodszych czy osiedlowa miniliga piłkarska dla dzieci i młodzieży.

 

Polecamy galerieZwiązek Subregionu Centralnego

Śląski Związek Gmin i Powiatów

Metropolia Silesia

Śląska Organizacja Turystyczna SekapMiejski Serwis Internetowy Gliwice ISSN 1734-5480
Wydawca: Urząd Miejski w Gliwicach, 44-100 Gliwice, Ul. Zwycięstwa 21, centrala tel. 32-231-30-41, faks: 32-231-27-25, www.gliwice.eu

Redaktor naczelny: Nina Drzewiecka, tel.: 32-239-11-38, e-mail: drzewiecka_n@um.gliwice.pl;

Informacje prasowe: Adam Sosnowski, Monika Foltyn, Magdalena Mickielewicz, Patryk Młynek, Katarzyna Kozub-Kulik tel. 32-238-54-80,  e-mail: redaktor@um.gliwice.pl

Ogłoszenia: Agata Grabowska, tel. 32-231-30-44, e-mail: ogloszenia@um.gliwice.pl

Administrator serwisu: Anna Proksa ,tel.: 32-239-12-85, e-mail: proksa_a@um.gliwice.pl

ZASADY PONOWNEGO WYKORZYSTANIA INFORMACJI

PinterestTab Odwiedź na Pintereście profil użytkownika Miasto Gliwice.
FacebookTab
TwitterTab Tweety na temat @Miasto_Gliwice

InstagramTab