Aktualności | Gliwice z innej perspektywy. Zobacz to!

Gliwice z innej perspektywy. Zobacz to!

Gliwice z innej perspektywy. Zobacz to!

Opublikowane: 01.04.2015 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Życie i styl 

Takie zdjęcia ma tylko 5 miast w Polsce. Ukośne fotografie śródmieścia Gliwic można już oglądać w internecie – w serwisie ukosne.pl.

Oprócz Gliwic, w serwisie można zobaczyć również Poznań, Lublin, Białystok oraz Katowice. Ich zdjęcia wykorzystano w pilotażowym programie pokazującym nowe możliwości, które daje niestandardowe ujęcie miasta.  –  Jesteśmy w posiadaniu zdjęć ukośnych z 2013 r., wykorzystywanych do celów wewnętrznych (np. przez Centrum Ratownictwa Gliwice). Dotychczasowym problemem była  przeglądarka, którą można było prezentować zdjęcia ukośne wyłącznie na stanowiskach komputerowych wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie  –  wyjaśnia kierownik Referatu Ewidencji Gruntów w Urzędzie Miasta w Gliwicach, Jacek Sobelski.
  –  Obecnie firma MGGP Aero taką przeglądarkę uruchomiła w Internecie a z ukośnych map mogą bezpłatnie korzystać wszyscy zainteresowani  Wprawdzie to tylko próbka, ale pozwala ona przekonać się, że taka perspektywa jest pełniejsza i nie wymaga dużej wyobraźni przestrzennej, by zorientować się w topografii miasta –  dodaje Grzegorz Karkowski, zastępca naczelnika Wydziału Geodezji i Kartografii.
Ukośne zdjęcia gliwickiej starówki i jej najbliższych okolic obejmują swoim zasięgiem około 4,5 km². Do stworzenia tego projektu posłużyły zdjęcia pionowe, wykonane na zlecenie wydziału geodezji i kartografii podczas przelotów nad miastem w kwietniu 2013 roku, oraz obraz zarejestrowany przez cyfrowe kamery nachylone pod kątem 45 stopni. Połączenie standardowych zdjęć lotniczych ze 144 zdjęciami ukośnymi pozwala na oglądanie jednego miejsca z czterech kierunków geograficznych oraz z góry.
Nowa perspektywa daje też nowe możliwości, m.in. pomiaru odległości i wysokości sfotografowanych obiektów.
Z ukośnej mapy można też policzyć np., ile okien ma dany budynek, a dzięki porównaniu ze starszymi mapami i zdjęciami, zaobserwować zmiany zachodzące w miejskiej architekturze. Ukośne zdjęcia można wykorzystać m.in. w: ewidencji gruntów i budynków, analizach  rodzaju nawierzchni i poziomych oznaczeń dróg publicznych, ewidencjonowaniu reklam,  tworzeniu koncepcji i analiz przestrzennych  – wylicza Jacek Sobelski. Zachęcamy do obejrzenia fotografii na stronie internetowej gliwice.ukosne.pl!