100 tys. zł dla Bartłomieja

Dodano: 17.06.2016 / Sekcja:

fot. Z. Daniec

Na czwartkowej sesji gliwiccy radni podjęli decyzję o udzieleniu finansowego wsparcia na odbudowę fragmentu murowanego ogrodzenia kościoła pw. św. Bartłomieja przy ul. Toszeckiej. Miasto Gliwice kolejny raz pomoże w odnawianiu tej świątyni.

Dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł pomoże zrealizować prace związane z odbudową murowanego ogrodzenia kościoła pw. św. Bartłomieja od strony ul. Toszeckiej. Warto przypomnieć, że to jedna z najstarszych świątyń w naszym mieście. Obiekt, wraz z otaczającym go murem z kamienia, wpisany jest do rejestru zabytków woj. śląskiego.

Odbudowa muru od strony ul. Toszeckiej to kolejny etap kompleksowej renowacji zabytkowego kościoła, która rozpoczęła się w 2009 roku. Do tej pory wykonano m.in. kapitalny remont dachu (naprawa więźby dachowej). Osuszono też zawilgocone mury kościoła. Naprawiano spękane ściany i sklepienia, oczyszczono elewację frontową wieży oraz odbudowano inne fragmenty murowanego ogrodzenia. Dotychczasowe remonty sfinansowane zostały ze środków parafialnych oraz dzięki wsparciu Miasta Gliwice w wysokości ok. 430 tys. zł. Udział w finansowaniu prac miał też Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking