Aktualności | Wyjątkowa misja drona z Politechniki Śląskiej

Wyjątkowa misja drona z Politechniki Śląskiej

Wyjątkowa misja drona z Politechniki Śląskiej

Opublikowane: 09.05.2016 / Sekcja: Miasto 

Już za kilka tygodni policyjną misję po śląskim niebie rozpocznie RPAS stworzony przez naukowców z Politechniki Śląskiej.

Współpraca uczelni z policją ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Platforma wyposażona w kamerę będzie monitorowała sytuację na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach w naszym regionie, także w Gliwicach.

Bezzałogowa platforma latająca, stworzona przez naukowców Katedry Technologii Lotniczych Wydziału Transportu oraz Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie służb porządku publicznego, poszukiwania i ratownictwa medycznego, ochrony portów i lotnisk przed bezprawną ingerencją terrorystyczną. RPAS (Remotely Piloted Aircraft Systems) ma działać profilaktycznie, ale też m.in. monitorować imprezy masowe, rejestrować niebezpieczne zdarzenia, wyłapywać kierowców, którzy przecinają skrzyżowania na czerwonym świetle oraz pieszych łamiących przepisy, a w konsekwencji zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

– RPAS, który złożyliśmy dla potrzeb śląskiej policji, przeszedł już 19 testów w różnych warunkach operacyjnych i mam nadzieję, że zainicjuje on współpracę naukowców ze służbami porządku publicznego, instytucjami i firmami. Platformę wyposażyliśmy m.in. w kamerę wizyjną w dużej rozdzielczości oraz kamerę na podczerwień. Takie rozwiązanie umożliwia monitorowanie terenu zarówno w dzień, jak i w nocy. Sprawdza się również w przypadkach poszukiwania i ratownictwa np. wyszukiwania ludzi w stertach gruzu czy na innym niedostępnym terenie. RPAS to dobre rozwiązanie nie tylko dla policji, ale również dla innych służb, np. straży pożarnej. Sprawdziło się zastosowane próbnie podczas ćwiczenia w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice, związanego z ochroną portów i lotnisk przed bezprawną ingerencją terrorystyczną. Nadaje się również do prowadzenia monitoringu zanieczyszczenie i degradacji środowiska naturalnego – powiedział „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice” dr hab. inż. nawig. Andrzej Fellner, który wraz z zespołem SKY RPAS TEAM, działającym w Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej, przygotował RPAS. 

Platformę będzie obsługiwał z radiowozu operator, który dzięki zainstalowanemu w kamerze RPAS zoomowi bez problemu będzie mógł sprawdzić, czy kierowcy mają zapięte pasy, rozmawiają przez telefon podczas jazdy, będzie też mógł zrobić zbliżenie na tablice rejestracyjne poszczególnych pojazdów. Gdy kamera umieszczona w dronie zarejestruje niebezpieczne zdarzenie, kierowca który popełnił wykroczenie, zostanie zatrzymany przez policjantów. Takie rozwiązanie ma szansę sprawdzić się również podczas imprez masowych, na koncertach i stadionach.

Dron będzie wykorzystywany na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach województwa, również w Gliwicach. To bardzo dobre, bezpieczne i dające wiele możliwości rozwiązanie. Mamy nadzieję, że w przyszłości tego typu wsparcia dla policji ruchu drogowego będzie więcej – mówi podinspektor Włodzimierz Mogiła z wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej w Katowicach. (mf)

Fot. KWP w Katowicach